Korzystaj z osobistego punktu sprzedaży biletów – doładowuj kartę PEKA poprzez portal www.peka.poznan.pl i pamiętaj o aktywacji biletu w czytniku PEKA

Jedną z największych zalet systemu PEKA jest sprzedaż biletów przez Internet. Jeśli nie masz ochoty szukać punktu, w którym można doładować kartę PEKA i nie lubisz niepotrzebnie tracić czasu zachęcamy do korzystania z osobistego punktu sprzedaży na portalu www.peka.poznan.pl. Zobacz film prezentujący jak doładować kartę PEKA przez Internet.

Mając kartę PEKA i jakikolwiek dostęp do Internetu, każdy pasażer posiada swój własny punkt sprzedaży biletów i może w łatwy spoósb kupić bilety okresowe jak i doładować tPortmonetkę.

Aktywacja konta.
Osoby składające wniosek na kartę PEKA przez Internet aktywują konto internetowe w momencie składania wniosku, natomiast osoby składające wniosek  w Punkcie Obsługi Klienta ZTM w formie papierowej przy pierwszym logowaniu wpisują numer UID karty, który znajduje się na rewersie karty lub wykorzystują adres email jeśli taki podali we wniosku papierowym, a jako hasło podają swój numer PESEL. System w momencie pierwszego logowania poprosi o zmianę hasła.

 

Zakup biletu przez Internet jest wygodny i prosty. Posiadając kartę PEKA, każdy zyskuje dostęp do indywidualnego konta na portalu PEKA, które umożliwia korzystanie z osobistego punktu sprzedaży biletów, czynnego bez ograniczeń czasowych.

Chcąc kupić bilet przez Internet, najpierw musimy się zalogować na własne konto na portalu PEKA:

Następnie wybieramy organizatora transportu (np. ZTM):

oraz rodzaj biletu, który nas interesuje. Musimy określić od kiedy bilet ma obowiązywać, na jaki okres i w jakiej strefie biletowej (np. na strefę A obowiązującą mniej więcej w granicach administracyjnych Poznania). Kupując bilet okresowy na sieć warto pamiętać, że najkrótszy termin obowiązywania to 14, a najdłuższy to 366 dni. Na im więcej dni kupimy bilet, tym w przeliczeniu na jeden dzień korzystania, będzie on tańszy. Np.bilet metropolitalny na 30 dni na strefę A kosztuje 119 zł (niespełna 4 zł dziennie), natomiast za bilet na 366 dni zapłacimy 949 zł (na strefę A) – czyli 79 zł miesięcznie. Decydując się na taki zakup pasażer uzyska 33-proc. rabat (w odniesieniu do kosztu 12 biletów 30-dniowych na strefę A). Oszczędność to 479 zł lub 4 miesiące bezpłatnych przejazdów.

 

Potwierdzenie można także zapisać bezpośrednio na karcie PEKA w każdym z Punktów Obsługi Klienta ZTM (okazując stosowny dokument) – co jest zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem. Wówczas korzystając z przejazdów na liniach ZTM potwierdzeniem prawa do ulgi będzie wyłącznie karta PEKA, dokumentów wozić ze sobą już nie musimy.

Aktywacja biletu lub doładowania tPortmonetki

Po wyborze rodzaju biletu, terminu i strefy obowiązywania oraz po potwierdzeniu naszego wyboru i akceptacji regulaminu, wystarczy zapłacić:

Następnie – co jest niezwykle istotne – trzeba AKTYWOWAĆ BILET w jednym z kilku tysięcy czytników PEKA znajdujących się w autobusach i tramwajach lub Punktach Obsługi Klienta ZTM, najszybciej po 2 godzinach od zakupu. Czas ten jest potrzebny, żeby informacja o naszym zakupie została skutecznie przekazana do czytników w setkach poruszających się po aglomeracji autobusów i tramwajów.

W jeszcze prostszy sposób możemy doładować tPortmonetkę, wybieramy wówczas jedynie tzw. liczbę punktów, która jest tożsama z kwotą doładowania. Tutaj identycznie, po potwierdzeniu naszego wyboru i akceptacji regulaminu, wystarczy zapłacić, a następnie – co jest niezwykle istotne – AKTYWOWAĆ DOŁADOWANIE w jednym z kilku tysięcy czytników PEKA znajdujących się w autobusach i tramwajach lub Punktach Obsługi Klienta ZTM najszybciej po 2 godzinach od zakupu

Aktywacja biletu/doładowania jest prosta. Na wyświetlaczu czytnika PEKA wybieramy przycisk „transfer e-biletu":

Następnie wkładamy kartę PEKA do tzw. kieszonki:

Po chwili nasze doładowanie tPortmonetki znajdzie się na karcie, co zostanie potwierdzone stosowanym komunikatem:

 

Oferta biletowa ZTM dostępna przez Internet

tPortmonetka – doładowanie konta od 1 zł do 300 zł

Oferta dostępna bez ograniczeń. Należy pamiętać, że mając uprawnienie do ulgowych przejazdów (np. ulga 50 proc.), takie uprawnienie trzeba zapisać na karcie w Punkcie Obsługi Klienta ZTM przedstawiając stosowne dokumenty. W przypadku braku zapisania uprawnienia do ulgi, system PEKA dla osoby opłacającej przejazd z tPortmonetki będzie pobierał opłatę w pełnej (normalnej) wysokości.

Bilety okresowe na sieć

- normalny lub ulgowy (50%)

 

UWAGA! Korzystając z ulgowych biletów na przejazdy na liniach ZTM należy posiadać stosowne dokumenty potwierdzające prawo do ulgi. Ulgę można zapisać na karcie w Punkcie Obsługi Klienta ZTM przedstawiając stosowne dokumenty.

 

Bilety okresowe na sieć – bilety specjalne

 

- Bilet Metropolitalny

Oferta dostępna zarówno na pierwszy zakup, jak i przedłużenie terminu obowiązywania * już posiadanego biletu (czyli zakup biletu o takich samych parametrach – liczba dni, strefa). UWAGA! Chcąc korzystać z powyższego biletu należy najpierw wypełnić „Oświadczenie posiadacza karty PEKA do Biletu Metropolitalnego" i złożyć je w Punkcie Obsługi Klientów ZTM lub przesłać skan wypełnionego oświadczenia na adres e-mai: oswiadczeniabm@ztm.poznan.pl. Wówczas na karcie PEKA zostanie zapisana informacja o przysługującym uprawnieniu.

- Bilet Metropolitalny z ulgą

Oferta dostępna zarówno na pierwszy zakup, jak i przedłużenie terminu obowiązywania * już posiadanego biletu (czyli zakup biletu o takich samych parametrach – liczba dni, strefa). UWAGA! Chcąc korzystać z powyższego biletu należy na karcie PEKA zapisać informację o przysługującym uprawnieniu. W tym celu należy odwiedzić Punkt Obsługi Klienta ZTM i przedłożyć stosowne dokumenty.

- Bilet na rok szkolny, Bilet Semestralny

Oferta dostępna zarówno pierwszy zakup, jak i przedłużenie terminu obowiązywania * już posiadanego biletu (czyli zakup biletu o takich samych parametrach – liczba dni, strefa). Bilety te NIE WYMAGAJĄ zapisania uprawnienia do ulgi w systemie i na karcie by móc je kupić, ale korzystając z ulgowych przejazdów należy posiadać stosowne dokumenty potwierdzające prawo do ulgi (ważna legitymacja szkolna, studencka lub doktorancka) potwierdzające prawo do ulgi, ale dla wygody warto zapisać ulgę na karcie po przedstawieniu w Punkcie Obsługi Klienta ZTM ważnej legitymacji potwierdzającej uprawnienie do ulgi.

- Bilet dla dla rodziców i dzieci z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci
- Bilet Seniora
- Bilet dla Honorowych Dawców Krwi
- Bilet Socjalny

Oferta dostępna zarówno na pierwszy zakup, jak i przedłużenie terminu obowiązywania * już posiadanego biletu (czyli zakup biletu o takich samych parametrach – liczba dni, strefa). BILETY TE WYMAGAJĄ ZAPISANIA UPRAWNIENIA DO ULGI W SYSTEMIE I NA KARCIE, BY MÓC JE KUPIĆ.

Bilety okresowe trasowane

- do 6 przystanków normalny lub ulgowy (50%)
- bilety specjalne na trasę
: Bilet Metropolitalny i Bilet Metropolitalny z ulgą

Pierwszy zakup powyższych biletów, podczas którego Klient wybiera odpowiadającą mu trasę, JEST MOŻLIWY WYŁĄCZNIE W PUNKCIE OBSŁUGI KLIENTA ZTM. UWAGA! Chcąc korzystać z powyższych biletów należy najpierw wypełnić „Oświadczenie posiadacza karty PEKA do Biletu Metropolitalnego" i złożyć je w Punkcie Obsługi Klientów ZTM lub przesłać skan wypełnionego oświadczenia na adres e-mai: oswiadczeniabm@ztm.poznan.pl. Wówczas na karcie PEKA zostanie zapisana informacja o przysługującym uprawnieniu.

Po zakupie powyższych typów biletów przedłużenie ich terminu obowiązywania* w Internecie jest możliwe, ale wyłącznie w odniesieniu do biletów o takich samych parametrach takich jak: liczba dni, strefa, ulga, taki sam okres i taka sama trasa. W momencie zmiany któregokolwiek z wyżej wymienionych parametrów nabywamy nowy bilet, którego kupno jest MOŻLIWE WYŁĄCZNIE W PUNKCIE OBSŁUGI KLIENTA ZTM. Nie ma możliwości przedłużenia przez Internet. UWAGA! Korzystając z ulgowych biletów na przejazdy na liniach ZTM należy posiadać stosowne dokumenty potwierdzające prawo do ulgi. Ulgę można zapisać na karcie w Punkcie Obsługi Klienta ZTM przedstawiając stosowne dokumenty

* przedłużenie biletu jest możliwe wyłącznie w momencie obowiązywania jeszcze posiadanego biletu oraz nie wcześniej niż na 30 dni przed upływem jego ważności.

Informacje odnośnie wymaganych dokumentów, które należy przedstawić chcąc zapisać uprawnienie do ulgowych przejazdów znajdują się na stronie ZTM (zakładki: „Ulgi i zwolnienia", „Warto wiedzieć"), linki:


https://www.ztm.poznan.pl/pl/cennik/cennik/ulgi-i-zwolnienia/

https://www.ztm.poznan.pl/pl/aktualnosci/bilet-4-atrakcyjna-oferta-dla-dzieci-i-rodzicow-z-rodzin-wychowujacych-czworo-i-wiecej-dzieci

 

 

 

Złóż wniosek!

box-image

Jeśli chcesz uzyskać imienną kartę PEKA lub dokonać adaptacji Twojej ELS do systemu PEKA wejdź na stronę i zarejestruj się.
Nie czekaj! Złóż wniosek już dzisiaj

Złóż wniosek!

Kontakt

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu

ul. Matejki 59
60-770 Poznań
NIP 209-00-01-440

tel. 61 646 33 44

Godziny urzędowania
pon. - pt. 7.30 - 15.30
sob. - niedz. nieczynne

Punkty Obsługi Klienta
informacje o godzinach otwarcia tutaj

Biuro Obsługi Klienta

informacje o godzinach otwarcia tutaj

Serwis Informacji Pasażerskiej
tel. 61 646 33 44

pon. - pt. 7.30 - 20.00

 

Wyślij!