Pytania Dnia
-
Gdzie można znaleźć wzór oświadczenia do zakupu Biletu Metropolitalnego? +
Bilet Metropolitalny (w skrócie BM) to atrakcyjny cenowo bilet specjalny, który jest dostępny dla posiadaczy imiennej karty PEKA. BM na 30 dni na strefę A (miasto Poznań) kosztuje 119 zł, podczas gdy normalna cena sieciowego biletu okresowego na 30 dni na strefę A wynosi 149 zł. Do nabycia Biletu Metropolitalnego uprawnione są osoby zamieszkałe na terenie Miasta Poznania lub gminy, znajdującej się na obszarze powiatu poznańskiego, objętej porozumieniem międzygminnym, które rozliczyły w roku poprzedzającym złożenie oświadczenia podatek od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym, bez względu na to czy osoby te osiągają dochód. np. jeżeli oświadczenie zostało złożone w 2020 r. to podatek musi być rozliczony za 2019 r.
W celu skorzystania z tego promocyjnego biletu należy:
- złożyć Oświadczenie posiadacza karty PEKA dot. miejsca rozliczania podatku dochodowego w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM,
- przedłożyć pierwszą stronę kopii zeznania podatkowego lub kopię poświadczenia odbioru zeznania podatkowego złożonego drogą elektroniczną (UPO) lub zaświadczenie wydane przez naczelnika danego urzędu skarbowego lub decyzję wydaną przez naczelnika danego urzędu skarbowego.
Uprawnienie zostanie zapisane na indywidualnym koncie użytkownika w systemie PEKA oraz na imiennej karcie PEKA.
Poprzez udostępnienie do wglądu jednego z powyższych dokumentów, klient potwierdzi fakt rozliczenia podatku dochodowego w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym za ostatni zakończony rok podatkowy przed złożeniem tego oświadczenia.
W przypadku klienta, który nie osiągnął dochodu lub nie był obowiązany do złożenia zeznania podatkowego, dokumentem potwierdzającym rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych w danym urzędzie skarbowym jest zaświadczenie wydane przez naczelnika tego urzędu wskazujące, iż był on organem właściwym miejscowo w sprawie opodatkowania tego pasażera podatkiem dochodowym od osób fizycznych za ostatni zakończony rok podatkowy.
Ważne! Powyższa procedura dotyczy wyłącznie klientów którzy nie korzystali z Biletu Metropolitalnego przed 2 grudnia 2019r.
Osoby mające zapisane uprawnienia do BM na indywidualnym koncie PEKA oraz na karcie PEKA przed 2.12.2019r., korzystają z tych uprawnień do końca ważności ulgi wg dotychczas obowiązującej procedury, tj. mogą zostać poproszone o okazanie dokumentu/ów potwierdzającego/ych zapłacenie podatku na rzecz Poznania lub jednej z gmin objętych porozumieniem transportowym w czasie, kiedy korzystały z tego biletu.
Uwaga! Uprawnienie do korzystania z Biletu Metropolitalnego jest zapisywane do 30 czerwca następnego roku. W momencie zainteresowania klienta zakupem kolejnego BM, należy powtórzyć procedurę, czyli złożyć
Oświadczenie posiadacza karty PEKA dot. miejsca rozliczania podatku dochodowego i przedłożyć dokument potwierdzający zapłacenie podatku na rzecz Poznania lub jednej z gmin objętych porozumieniem transportowym oraz zapisanie uprawnienia w systemie PEKA i karcie PEKA.
Bilet Metropolitalny występuje również jako Bilet Metropolitalny z ulgą (w skrócie BM z ulgą) do którego uprawnione są:
- dzieci uczące się do ukończenia 23. roku życia, zamieszkałe na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym, jeżeli ich rodzice/opiekunowie albo rodzic/opiekun, który je samotnie wychowuje, zamieszkują/e na terenie Miasta Poznania lub gminy, znajdującej się na obszarze powiatu poznańskiego, objętej porozumieniem międzygminnym i rozliczają/a podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym, bez względu na to, czy osoby te osiągają dochód,- osoby do ukończenia 18. roku życia, nieposiadające żadnego z rodziców, ani opiekuna prawnego, jeżeli zamieszkują na terenie Miasta lub gminy, znajdującej się na obszarze powiatu poznańskiego, objętej porozumieniem międzygminnym,
- studenci uczelni z siedzibą na terenie Miasta Poznania lub miejscowości objętych porozumieniem międzygminny
- emeryci i renciści, którzy rozliczają podatek od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym, bez względu na to czy osoby te osiągają dochód,
- osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny, które rozliczają podatek od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym, bez względu na to czy osoby te osiągają dochód,
- doktoranci z uczelni albo jednostek naukowych z siedzibą na terenie Poznania lub miejscowości objętych porozumieniami międzygminnymi, którzy rozliczają podatek od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym, bez względu na to czy osoby te osiągają dochód,
- osoby niepełnosprawne, które rozliczają podatek od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym, bez względu na to czy osoby te osiągają dochód,
- kombatanci i osoby represjonowane, które rozliczają podatek od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym, bez względu na to czy osoby te osiągają dochód.
Procedura uzyskania BM z ulgą jest identyczna, jak w przypadku Biletu Metropolitalnego.
Dodatkowym zobowiązaniem jest konieczność okazania lub dostarczenia oryginału (lub kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem) dokumentu uprawniającego do ulgi np. student powinien okazać ważną legitymację studencką w celu zapisania ulgi na karcie PEKA (lub Elektronicznej Legitymacji Studenckiej aktywowanej w systemie PEKA)
Jeśli uprawnienie do Biletu Metropolitalnego z Ulgą dotyczy dzieci uczących się, poza okazaniem dokumentu uprawniającego do ulgi ich dane rodzic/opiekun wpisuje
na oświadczeniu posiadacza karty PEKA dot. miejsca rozliczania podatku dochodowego.W przypadku utraty lub zmiany uprawnień do przejazdów ulgowych pasażer zobowiązany jest do niezwłocznej aktualizacji danych w przedmiocie przysługujących mu uprawnień lub ich braku w POK ZTM.
-
Kiedy należy zbliżać kartę PEKA do czytnika w pojeździe, opłacając przejazd tPortmonetką? +
Opłacając podróż za pomocą tPortmonetki należy zbliżyć kartę do czytnika przy każdym wejściu do pojazdu i przy jego opuszczaniu. Nie ma znaczenia czy pasażer korzysta tylko z jednej linii czy przesiada się na inną. Szczególnie w tym drugim przypadku, czyli przesiadki do innego tramwaju lub autobusu należy zwrócić uwagę na przyłożenie karty przy wysiadaniu. Jeżeli tego nie zrobimy, system pobierze opłatę za podróż pierwszym pojazdem do końca trasy, a pasażer straci prawo do skorzystania z możliwości kontynuacji naliczania opłaty po przesiadce (wykonanej w ciągu 20 minut). Przypominamy, że pasażer podczas jednej podróży może skorzystać z maks. 3 przesiadek z kontynuacją naliczania opłaty.
-
Czym są punkty PEKA? +
Punkty PEKA są jednostką płatniczą, ekwiwalentem pieniądza. 1 punkt to 1 złoty. Po wpłacie na konto tPortmonetki, na profilu użytkownika karty PEKA (na portalu: www.peka.poznan.pl) i na samej karcie zostają zapisane punkty odpowiadające wpłaconej kwocie pieniądza. Nominalnie obie jednostki są równoważne. Zatem w miarę ich wykorzystania, punkty "znikają" z konta i karty. Takie rozwiązanie sposobu płatności wynika z uwarunkowań prawnych w zakresie pieniądza elektronicznego.
-
Gdzie i jak wyrobić kartę PEKA Junior? +
Kartę PEKA Junior można uzyskać dokładnie w ten sam sposób, co imienną kartę PEKA. Rodzice dzieci w wieku od 6 do 13 lat mogą zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy to złożenie wniosku drogą elektroniczną. Aby tego dokonać należy wejść na stronę www.peka.poznan.pl i zarejestrować konto w systemie. Następnie wypełnić formularz i wysłać. Informacja o gotowości karty do odbioru zostanie przesłana na adres e-mail podany przy rejestracji. Druga możliwość to osobiste złożenie wniosku o wydanie karty w Punkcie Obsługi Klienta ZTM. Wypełniony wniosek papierowy należy przekazać pracownikowi punktu. W określonym terminie karta będzie gotowa do odbioru. Należy pamiętać, aby do każdego wniosku dołączyć zdjęcie dziecka. Karta jest wydawana bezpłatnie.
-
Jakie zniżki przysługują dzieciom posiadającym kartę PEKA Junior? +
Każdemu dziecku do ukończenia 18 roku życia przysługuje ustawowa ulga 50% na zakup biletów okresowych na sieć i trasowanych oraz na opłacenie przejazdów jednorazowych z wykorzystaniem tPortmonetki. Informacja o uldze jest wgrywana na kartę w momencie jej odbioru.
Specjalnie dla uczniów przygotowane zostały oferty biletów specjalnych: semestralnego oraz 10-cio miesięcznego na rok szkolny. Również istnieje możliwość zakupu Biletu Metropolitalnego z Ulgą. Informacja o pełnej taryfie biletowej znajduje się na stronach www.peka.poznan.pl. Podstawą do ich uzyskania jest okazanie ważnej legitymacji szkolnej dziecka. Informacja o uldze zapisywana jest na karcie PEKA Junior, dzięki czemu nie ma konieczności okazywania legitymacji w momencie kontroli.
-
Czy dzieci w wieku 6 lat muszą posiadać kartę PEKA Junior? +
Karta PEKA Junior przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 7 do 13 roku życia. Dzieci, które nie ukończyły siódmego roku życia mają prawo do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej. Momentem, w którym dziecko traci to uprawnienie jest 1 października roku, w którym dziecko kończy 7 lat. Wtedy też rodzice mogą wyrobić dziecku kartę PEKA Junior.
Na karcie PEKA Junior można zapisać bilety okresowe na sieć oraz trasowane a także zasilić konto tPortmonetki. Karta ta nie posiada aplikacji bankowej (ePortmonetka) ponieważ dzieci poniżej 13 roku życia nie mogą w Polsce posiadać rachunku bankowego.
Warto również pamiętać, że po ukończeniu przez dziecko 13 lat nie ma konieczności wymiany karty PEKA Junior na nową – karta wydawana jest bezterminowo a ewentualna wymiana będzie konieczna jedynie jeżeli dziecko będzie chciało korzystać z aplikacji bankowej.
-
Czym się różni Punkt Obsługi Klienta ZTM od Punktu Sprzedaży Biletów +
Punkty Obsługi Klienta ZTM Poznań mają znacznie szerszy zakres funkcjonowania. Pasażer może w nich:
- kupić bilety papierowe i okresowe,- doładować tPortmonetkę, - złożyć wniosek o wydanie imiennej karty PEKA, odebrać imienną kartę PEKA,
- zakupić kartę PEKA na okaziciela,
- zapisać uprawnienie do ulgi na imiennej karcie PEKA, zapłacić opłatę dodatkową,
- uzyskać informację o aktualnej taryfie, promocjach biletowych,
- złożyć reklamację w formie pisemnejPunkty sprzedaży biletów (PSB) to placówki handlowe – najczęściej kioski i sklepy, w których można kupić lub przedłużyć bilety okresowe na sieć oraz doładować tPortmonetkę. Okresowy bilet trasowany można przedłużyć w PSB wyłącznie na taką samą trasę i ten sam okres obowiązywania, jak poprzedni bilet trasowany. W PSB można także wgrać uprawnienie do kupna atrakcyjnego cenowo Biletu Metropolitalnego na imienną kartę PEKA, po wcześniejszym wysłaniu oświadczenia do Biletu Metropolitalnego przez e-mail lub pocztę i uzyskania potwierdzenia, że dane zostały wprowadzone do systemu PEKA.
-
W jaki sposób i od kiedy można logować się na swoje konto na portalu PEKA? +
Jeżeli chcemy złożyć wniosek o wydanie imiennej karty PEKA przez Internet, niezbędne jest posiadanie swojego konta e-mail. Po zarejestrowaniu się w systemie PEKA i złożeniu wniosku przez stronę www.peka.poznan.pl na nasz e-mail otrzymamy tzw. link aktywacyjny. Jego kliknięcie oznacza, że nasz wniosek został przyjęty do realizacji. Oznacza to również uzyskanie dostępu do indywidualnego konta użytkownika na portalu www.peka.poznan.pl. Podczas rejestracji wybieramy hasło, które wraz z podanym adresem e-mail stanowią dane potrzebne do zalogowania się. Hasło można dowolnie i w każdej chwili zmieniać.
Jeżeli składamy wniosek o wydanie karty PEKA w wersji papierowej w Punkcie Obsługi Klienta ZTM Poznań, logowanie będzie możliwe dopiero po jej odebraniu.
Możemy wówczas utworzyć swoje konto na stronie www.peka.poznan.pl w następujący sposób:
- jeśli we wniosku papierowym podaliśmy swój adres e-mail, przy pierwszym logowaniu podajemy ten adres e-mail, a jako hasło wpisujemy numer PESEL,
- jeśli we wniosku papierowym nie podaliśmy swojego adresu e-mail, przy pierwszym logowaniu podajemy UID naszej karty PEKA – czyli 10-cyfrowy numer znajdujący się na jej rewersie, a jako hasło wpisujemy numer PESEL.
Hasło można dowolnie i w każdej chwili zmieniać.
W przypadku karty na okaziciela, w momencie jej odbioru otrzymujemy informację z danymi niezbędnymi do zalogowania na koncie przypisanym do tej karty w portalu www.peka.poznan.pl.
-
Czy studentom uczelni zagranicznych przysługują ulgi w transporcie publicznym Poznania? +
Nie. Od 1 lipca 2020 roku obowiazuje Nowa taryfa biletowa, która wycofała uprawnienia do 50% ulgi dla posiadaczy karty ISIC, która jest płatną kartą rabatową, a nie legitymacją studencką.
-
Jakie ulgi na zakup biletów okresowych przysługują Honorowym Dawcom Krwi? +
Honorowi dawcy krwi korzystający z transportu publicznego organizowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu mają prawo do zakupu biletu specjalnego 366-dniowego na sieć w cenie wynoszącej 12 złotych. Warunkiem zakupu takiego biletu jest posiadanie imiennej karty PEKA, na którą jest on sprzedawany.
Do korzystania z tego biletu mają prawo osoby, które posiadają: ważną legitymację, stwierdzającą nadanie tytułu Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi wydaną przez Polski Czerwony Krzyż wraz z legitymacją Honorowego Dawcy Krwi. Ten ostatni dokument może zostać wydany przez Polski Czerwony Krzyż, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSW. Bilet specjalny przysługuje krwiodawcom którzy oddali 15 (kobiety) albo 18 (mężczyźni) litrów krwi lub jej składników.
Prawo do zakupu biletu specjalnego jest zapisywane na imiennej karcie PEKA – nie trzeba więc w momencie kontroli okazywać powyższych dokumentów potwierdzających spełnienie warunków statusu Honorowego Krwiodawcy.
-
Czy osoba niepełnosprawna korzystająca z bezpłatnych przejazdów musi wyrobić kartę PEKA? +
Osoby niepełnosprawne korzystające z bezpłatnych przejazdów w transporcie publicznym organizowanym przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu nie mają obowiązku posiadania karty PEKA.
W momencie kontroli wystarczy okazanie dokumentu, który potwierdzi uprawnienie do bezpłatnych przejazdów. W przypadku osób niepełnosprawnych może to być ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub ważna legitymacja potwierdzająca jedną z sytuacji: całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji, niezdolność do samodzielnej egzystencji, znaczny stopień niepełnosprawności, I grupę inwalidzką lub II grupę inwalidzką - w przypadku choroby narządu wzroku. Oprócz tego należy mieć przy sobie ważny dokument tożsamości.
Osoby niepełnosprawne korzystające ze 100-procentowej ulgi w transporcie publicznym MOGĄ wyrobić sobie imienną kartę PEKA i zapisać na niej przysługujące uprawnienie. Można to zrobić w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań po okazaniu dokumentów uprawniających do bezpłatnych przejazdów i ważnego dowodu tożsamości. Udogodnienie polega na tym, że w przypadku kontroli biletowej wystarczy mieć przy sobie kartę PEKA z zapisanymi uprawnieniami, nie trzeba mieć wówczas przy sobie powyższych dokumentów (orzeczeń, wypisów z orzeczeń itp.).
Szczegółowe informacje o ulgach dla osób niepełnosprawnych oraz wymaganych dokumentach znajdują się na stronie: www.peka.poznan.pl, zakładka TARYFA BILETOWA/ulgi i zwolnienia
-
Kupno i przedłużanie biletu trasowanego +
UWAGA: Od 1 lipca 2020 roku nastąpiła zmiana. W nowej taryfie jest dostępny tylko jeden okresowy bilet na trasę – do 6 przystanków. Koszt 30-dniowego BM na trasę wynosi 69 zł. Cena biletu dla osób, które nie płacą podatku PIT na rzecz Poznania lub gmin objętych porozumieniami transportowymi od 1 lipca 2020r. wynosi 86 zł.
Bilet trasowany jest jednym z biletów okresowych dostępnych w taryfie biletowej Zarządu Transportu Miejskiego. Taki bilet można kupić na 6 przystanków w dowolnie wybranym okresie od 14 do 90 dni. Bilet trasowany jest powszechnie nazywany „liniówką", jednak trzeba wyraźnie zaznaczyć, że ten rodzaj biletu nie jest przypisany do konkretnej linii, lecz obowiązuje na wybranej przez pasażera trasie. Stąd jego nazwa. Na danej trasie można podróżować wieloma dostępnymi tam liniami.
Bilet trasowany jest bardzo skomplikowany i jego sprzedaż wymaga dostępu do specjalistycznego kreatora umożliwiającego ustalenie oraz zapisanie trasy. Z tego powodu każdy pierwszy bilet trasowany w systemie PEKA można tylko i wyłącznie kupić w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań. Klient wybiera trasę i okres ważności biletu.
Ze względu na skomplikowany charakter bilet trasowany można przedłużyć w Internecie (przez portal: www.peka.poznan.pl) lub jednym z punktów sprzedaży biletów, ale TYLKO i WYŁĄCZNIE na taką samą trasę i taki sam okres obowiązywania, jak bilet zakupiony w Punkcie Obsługi Klienta ZTM Poznań. Dowolnie można wybrać rozpoczęcie terminu obowiązywania tego biletu.
Jeśli pasażer posiada bilet trasowany, np. na 6 przystanków, ważny na 30 dni zakupiony w systemie PEKA w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM może przedłużyć ważność tego biletu w Internecie lub punkcie sprzedaży biletów (lista dostępna na stronie: www.peka.poznan.pl), ale również na 6 przystanków, na dokładnie takiej samej trasie jak poprzedni bilet i również ważny na 30 dni.
UWAGA! W przypadku jeśli chcemy zmienić trasę lub okres obowiązywania biletu trasowanego (np. z 30 na 15 dni) – wówczas kupujemy nowy bilet i jest to możliwe wyłącznie w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań.
Jeżeli pasażer chciałby kupować bilety w ogólnej sieci sprzedaży, czyli Punktach Obsługi Klienta oraz punktach sprzedaży biletów, ma do dyspozycji wygodny bilet sieciowy od 14 do 366 dni lub możliwość korzystania z tPortmonetki na karcie PEKA.
-
Co zrobić jeśli zapomnieliśmy odebrać swoją imienną kartę PEKA? +
We wniosku składanym na wydanie imiennej karty PEKA każdy zaznacza (jeśli korzysta z internetowej możliwości złożenia wniosku przez: www.peka.poznan.pl) wybrany przez sobie Punkt Obsługi Klienta. Przy składaniu wniosku osobiście, wystarczy powiedzieć o tym pracownikowi ZTM. Standardowo imienna karta PEKA jest gotowa do odbioru po 10 dniach roboczych od złożenia wniosku.
Jeśli jednak, z różnych przyczyn zapomnieliśmy odebrać karte PEKA przez 40 dni od daty złożenia wniosku w wybranym przez siebie Punkcie Obsługi Klienta ZTM to można odebrać ją potem w Punkcie Obsługi Klienta na Rondzie Kaponiera (poziom -1).
-
Czy rodziny wychowujące czworo i więcej dzieci mogą korzystać z przejazdów ulgowych? +
Rodzinom wychowującym czworo i więcej dzieci zamieszkałym w Poznaniu oraz w miejscowościach objętych porozumieniami międzygminnymi przysługuje prawo do zakupu biletów specjalnych na 366 dni na strefę A+B+C+D za 120 zł, czyli 10 zł w przeliczeniu na miesiąc.
Takie bilety przysługują rodzicom i dzieciom z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci, prowadzącym wspólne gospodarstwo domowe z minimum czworgiem dzieci:
- w wieku do 18. roku życia lub 24 roku życia (w przypadku kontynuowania nauki)
- lub do ukończenia 26. roku życia (w przypadku dziecka niepełnosprawnego legitymującego się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, któremu wydłużono czas edukacji).
Bilet przysługuje niezależnie od sytuacji materialnej osobom zamieszkałym w Poznaniu oraz w miejscowościach objętych porozumieniami międzygminnymi pod warunkiem, że rodzice rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie miasta Poznania lub jednostki samorządu terytorialnego objętej porozumieniem międzygminnym (bez względu na to, czy te osoby osiągają dochód).
Przez dziecko – rozumieć należy dziecko własne, małżonka, przysposobione lub znajdujące się pod opieką prawną. Do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego w związku małżeńskim lub samodzielnie wychowującego własne dziecko/dzieci.
Dokumenty niezbędne do zapisana ulgi 4+ na karcie PEKA
W celu skorzystania z biletu 4+ opiekun prawny dzieci składa w Punkcie Obsługi Klienta (POK) mieszczącym się w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) w Poznaniu (ul. Matejki 59)* wniosek o przyznanie ulgi. Oprócz złożenia wniosku do skorzystania z oferty 4+ potrzebne są następujące dokumenty:
1) dowód osobisty stwierdzający tożsamość opiekuna prawnego,
2) skrócone odpisy aktów urodzenia dzieci lub inne dokumenty urzędowe potwierdzające daty urodzenia dzieci,
3) legitymacje szkolne lub stosowne dokumenty ze szkoły lub z uczelni poświadczające status ucznia lub studenta studiów I lub II,
4) w przypadku dziecka niepełnosprawnego, które nie ukończyło 26. roku życia, a któremu wydłużono czas edukacji - orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
5) imienne karty PEKA wszystkich członków rodziny zamieszkałych we wspólnym gospodarstwie domowym.
6) oświadczenie posiadacza karty PEKA dot. miejsca rozliczania podatku dochodowego
7) przedłożenie pierwszej strony kopii zeznania podatkowego lub kopii poświadczenia odbioru zeznania podatkowego złożonego drogą elektroniczną (UPO) lub zaświadczenie wydanego przez naczelnika danego urzędu skarbowego lub decyzji wydanej przez naczelnika danego urzędu skarbowego.
Uprawnienie zostaje zapisane na indywidualnym koncie użytkownika w systemie PEKA oraz na imiennej karcie PEKA.
Poprzez udostępnienie do wglądu jednego z powyższych dokumentów (pkt. 7) klient potwierdza fakt rozliczenia podatku dochodowego w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie miasta Poznania lub jednostki samorządu terytorialnego objętej porozumieniem międzygminnym za ostatni zakończony rok podatkowy przed złożeniem tego oświadczenia.
W przypadku klienta, który nie osiągnął dochodu lub nie był obowiązany do złożenia zeznania podatkowego, dokumentem potwierdzającym rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych w danym urzędzie skarbowym jest zaświadczenie wydane przez naczelnika tego urzędu wskazujące, iż był on organem właściwym miejscowo w sprawie opodatkowania tego pasażera podatkiem dochodowym od osób fizycznych za ostatni zakończony rok podatkowy.
Uprawnienie do korzystania z biletu dla członków rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci jest zapisywane do 30 czerwca następnego roku. W momencie zainteresowania klienta zakupem kolejnego biletu należy powtórzyć procedurę, czyli złożyć Oświadczenie posiadacza karty PEKA dot. miejsca rozliczania podatku dochodowego i przedłożyć dokument potwierdzający zapłacenie podatku na rzecz Poznania lub jednej z gmin objętych porozumieniem transportowym oraz zapisanie uprawnienia w systemie PEKA i karcie PEKA.
* W związku z tym, że od 16 marca 2020 roku Punkt Obsługi Klienta na ul. Matejki 59 jest zamknięty to do czasu jego ponownego uruchomienia wnioski o przyznanie ulgi można składać w każdym innym Punkcie Obsługi Klienta ZTM.
-
Czy tPortmonetkę można doładować w biletomatach? +
Obecnie do dyspozycji pasażerów jest 105 nowoczesnych automatów biletowych. Na terenie Poznania funkcjonuje 95, a na terenie okolicznych gmin 10 biletomatów. Nowe maszyny umożliwiają dokonywanie płatności bilonem, banknotami oraz za pomocą kart płatniczych, w tym także zbliżeniowych. Biletomat posiada nowoczesny, wysokokontrastowy kolorowy ekran dotykowy, zapewniający prostą obsługę. W biletomatach nowego typu można kupić bilet jednorazowy, okresowy, doładować tPortmonetkę oraz przedłużyć bilet trasowany.
-
Czy przejazd opłacany za pomocą tPortmonetki uwzględnia również przystanki na żądanie? +
Przystanki „na żądanie" są wliczane do opłaty za przejazd z tPortmonetki. Przed 1 lipca, czyli wejściem w życie nowej taryfy biletowej pasażerowie korzystający z biletów jednorazowych do 10-przystanków także opłacali wszystkie przejechane przystanki, łącznie z tymi „na żądanie". Po 1 lipca przejazdy jednorazowe można opłacać z tPortmonetki – jest to korzystniejsze i bardziej elastyczne rozwiązanie od biletów papierowych. Opłaty z tPortmonetki zależą od przejechanej liczby przystanków, w tym także przystanków „na żądanie".
Przystanki „na żądanie" są uwzględniane również przy okresowych biletach trasowanych. -
Czy trzeba podawać dane osobowe aby uzyskać kartę PEKA na okaziciela? +
Aby uzyskać kartę PEKA na okaziciela nie trzeba podawać swoich danych osobowych. W momencie odbioru karty pasażer otrzymuje informację z loginem i hasłem do konta w systemie PEKA. Po zalogowaniu na stronie www.peka.poznan.pl hasło można dowolnie zmieniać. Nie można natomiast modyfikować loginu.
Aby doładować kartę PEKA na okaziciela przez Internet, po zalogowaniu należy podać swój adres e-mail, na który przesłane zostanie potwierdzenie transakcji.
Ważne: Uzyskanie karty PEKA na okaziciela wiąże się z wniesieniem opłaty w wysokości 27zł, w tym 12 zł to wysokość kaucji, a 15zł to doładowanie tPortmonetki do bezterminowego wykorzystania w transporcie publicznym na liniach organizowanych przez ZTM Poznań.
-
Czy karta PEKA ma ograniczoną datę ważności? +
Karta PEKA jest wydawana bezterminowo. Data ważności, umieszczona na awersie karty odnosi się wyłącznie do bankowej aplikacji płatniczej. Właściciel karty może dobrowolnie aktywować tą aplikację i po wpłaceniu określonej kwoty, wykorzystywać ją do dokonywania drobnych płatności, ale nie do płacenia za przejazdy w transporcie publicznym organizowanym przez ZTM Poznań.
UWAGA! Bankowa aplikacja płatnicza jest odrębna i niezależna od tPortmonetki, z której można opłacać przejazdy w transporcie publicznym.
Data ważności bankowej aplikacji płatniczej wynika z faktu, że karty płatnicze (w tym także karty pre-paid) nie mogą być wydawane bezterminowo. Po upływie terminu widocznego na karcie PEKA nie będzie możliwe korzystanie z bankowej aplikacji płatniczej, jeżeli pasażer będzie chciał w dalszym ciągu używać tej funkcji, konieczne będzie wyrobienie nowej karty PEKA. Data ważności nie wpływa na możliwość zapisania na karcie biletu okresowego oraz doładowania tPortmonetki.
-
Na jakich zasadach uczniowie oraz studenci mogą korzystać z przejazdów ulgowych? +
Do korzystania z przejazdów ulgowych transportem publicznym organizowanym przez ZTM Poznań są uprawnione dzieci i młodzież do 23 roku życia ucząca się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na terenie miasta Poznania i miejscowości objętych porozumieniami międzygminnymi oraz studenci polskich uczelni wyższych.
Podstawą do uzyskania ulgi jest ważna legitymacja szkolna lub studencka. Informację o przysługującej uldze należy zapisać na karcie PEKA w jednym z Punktów Obsługi Klienta Zarządu Transportu Miejskiego (po okazaniu dokumentu uprawniającego do ulgi), dzięki czemu podczas korzystania z przejazdów nie trzeba okazywać legitymacji w momencie kontroli.
Studenci zrzeszeni w Międzyuczelnianym Centrum Personalizacji Legitymacji Studenckich w Poznaniu mogą – zamiast karty PEKA - korzystać ze swoich ELS w systemie PEKA po ich wcześniejszej adaptacji. Adaptacji można dokonać w taki sam sposób jak składa się wniosek o wydanie karty PEKA z tym, że na wniosku należy zaznaczyć, że chodzi o adaptację ELS. Po jej wykonaniu można zapisać na ELS zarówno bilet okresowy, jak i doładować tPortmonetkę.
Na stronie MCPLS można się zapoznać z listą uczelni wyższych zrzeszonych w MCPLS oraz istnieje możliwość sprawdzenia czy ELS może być aktywowana w systemie PEKA.
-
Jak obsługiwać czytnik kart PEKA, opłacając podróż osoby towarzyszącej? +
Jeśli posiadasz imienną kartę PEKA po wejściu do pojazdu najpierw naciskasz przycisk +N lub +U – tyle razy, ilu współpasażerom opłacasz podróż – a następnie przykładasz swoją kartę imienną do czytnika. Opłatę za Twój przejazd system pobierze automatycznie (chyba, że posiadasz ważny bilet okresowy, wówczas zapłacisz tylko za współpasażerów). Jeśli opłacasz komuś innemu przejazd ulgowy – wówczas naciskasz +U, ale osoba ta musi posiadać dokument potwierdzający prawo do ulgi, który okaże podczas ewentualnej kontroli biletów.
Ważne: Pamiętaj, żeby wychodząc z pojazdu także przyłożyć kartę do czytnika – w ten sposób Ty i Twoi współpasażerowie zapłacą za tyle przystanków, ile przejechali.
-
Jak posługiwać się imienną kartą PEKA korzystając z tPortmonetki? +
Kartę zbliżamy do czytnika zawsze przy wejściu i wyjściu z pojazdu niezależnie od tego ile razy się przesiadamy w czasie jednej podróży. Jeśli podróżujemy SAMI na wyświetlaczu nie przyciskamy żadnych przycisków. Wyjątek stanowi sytuacja kiedy posiadamy bilet okresowy np. na strefę A, a chcemy pojechać do strefy B wtedy przyciskamy przycisk „+ABC". Jeśli chcemy sprawdzić stan karty, NAJPIERW WYBIERAMY PRZYCISK „STAN KARTY" i potem zbliżamy kartę do czytnika.
Ważne: ekran czytnika wyświetla komunikat o środkach pobranych za przejazd oraz informację o stanie karty tak długo, jak długo trzymamy zbliżoną do niego kartę. Odsunięcie karty od czujnika spowoduje powrót urządzenia do głównego menu.
Uwaga: Zbliżenie karty do czytnika bez wybrania na ekranie żadnej z opcji powoduje pobranie środków z tPortmonetki.
-
Czym różni się tPortmonetka od aplikacji bankowej (ePortmonetki)? +
tPortmonetka służy do opłacania przejazdów jednorazowych komunikacją miejską i postoju w Strefie Płatnego Parkowania (obecnie w SPP w rejonie Jeżyc oraz w centrum - w parkomatach oznakowanych logo systemu PEKA). Pieniądze, które wpłacamy na konto tPortmonetki mogą być wykorzystane w celach transportowych – możemy zapłacić za przejazd swój i osób towarzyszących lub uiścić opłatę parkingową w parkomacie. Konto tPortmonetki można doładować przez www.peka.poznan.pl lub w Punktach Obsługi Klienta i Punktach Sprzedaży Biletów.
Aplikacja bankowa (ePortmonetka) to natomiast funkcja karty płatniczej prepaid. Z jej pomocą możemy zapłacić za zakupy i usługi (dokładnie tak samo jak kartą płatniczą lub kredytową przypisaną do naszego konta bankowego) w tym również zakupić bilety okresowe i zasilić tPortmonetkę. Aplikacja bankowa powiązana jest z rachunkiem technicznym w Banku Zachodnim WBK – ale do korzystania z niej nie jest wymagane podpisywanie żadnej umowy z bankiem. Konto możemy zasilić wpłatą przez Internet, we wpłatomacie oraz w oddziale banku BZWBK. Wykorzystywanie tej funkcjonalności jest dobrowolne. Informacje o aplikacji bankowej są dostępne na stronie www.bzwbk.pl.
Ważne: za pomocą aplikacji bankowej (ePortmonetki) nie opłacimy przejazdów komunikacją miejską ani parkowania.
Karta PEKA
-
Jak otrzymać kartę PEKA? +
Imienną kartę PEKA można uzyskać bezpłatnie w następujący sposób:
1. poprzez złożenie wniosku przez Internet- to najwygodniejsza i najprostsza metoda. Wystarczy wypełnić wniosek, dołączyć zdjęcie na jasnym tle w formacie jpg lub png, a później odebrać kartę w wybranym przez siebie Punkcie Obsługi Klienta ZTM
2. poprzez złożenie wniosku w jednym z 11 Punktów Obsługi Klienta ZTM, w następujących lokalizacjach:POK Matejki – ul. Matejki 59
POK Dworec Zachodni - Odrestaurowany budynek Dworca Zachodniego (wejście od ulicy Głogowskiej).
POK Dębiec - Pętla tramwajowa
POK Górczyn - Dworzec autobusowy
POK Junikowo - Pętla autobusowo-tramwajowa
POK rondo Kaponiera - poziom -1
POK Kupiec Poznański - Plac Wiosny Ludów
POK Ogrody - budynek przy pętli tramwajowej (punkt znajduje się w budynku przy pl. Waryńskiego 8)POK Rataje - Dworzec autobusowy
POK Sobieskiego - Dworzec autobusowy
POK Śródka - Dworzec autobusowyWszystkie POK ZTM są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.00 do 20.00. W Biurze Obsługi Klienta przy ul. Matejki 59 można bezpłatnie wykonać zdjęcie. Biuro jest czynne w poniedziałki i czwartki od 9.00 do 17.00 oraz w pozostałe dni (za wyjątkiem sobót i niedziel) od 7.30 do 15.00.
-
Jak prawidłowo wypełnić wniosek papierowy? +
Wypełniając formularz papierowy należy pamiętać, aby:
- w przypadku obywateli polskich podać numer PESEL,
- w przypadku obcokrajowców podać datę urodzenia,
- podać adres zameldowania,
- załączyć czytelne zdjęcie (portret na jednolitym tle, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy, bez nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych; twarz powinna zajmować ok. 2/3 powierzchni zdjęcia),
- wybrać czy chcemy otrzymać kartę z aplikacją bankową,
- wybrać odpowiedni dla siebie Punkt Obsługi Klienta ZTM,
- wypełnić wniosek czytelnie,
- złożyć podpis w miejscach obowiązkowych.
-
Jak prawidłowo wypełnić wniosek elektroniczny? +
Wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej należy pamiętać, aby:
- w przypadku obywateli polskich podać numer PESEL,
- w przypadku obcokrajowców podać datę urodzenia,
- podać adres zameldowania,
- bezbłędnie wprowadzić adres e-mail, który jest niezbędny w celu potwierdzenia wniosku,
- załączyć czytelne zdjęcie (portret na jednolitym tle, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy, bez nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych; twarz powinna zajmować ok. 2/3 powierzchni zdjęcia) w formacie jpg lub png,
- wybrać czy chcemy otrzymać kartę z aplikacją bankową
- wybrać właściwy typ wniosku, np. rejestracja - w przypadku składania pierwszego wniosku, duplikat – w przypadku kolejnego wniosku, adaptacja karty – wybierają studenci, aby uruchomić aplikację PEKA na elektronicznej legitymacji studenckiej,
- wybrać odpowiedni dla siebie Punkt Obsługi Klienta ZTM,
- potwierdzić wprowadzony wniosek za pomocą linka wysyłanego mailem.Złożenie wniosku przez Internet nie wymaga drukowania ani dostarczania formularza w formie papierowej. Nie realizujemy wniosków wysyłanych drogą mailową.
W przypadku nieotrzymania maila potwierdzającego, prosimy o kontakt mailowy ztm@ztm.poznan.pl. -
Kiedy karta jest gotowa do odbioru? +
Karta PEKA będzie gotowa do odbioru w wybranym punkcie po upływie 10 dni roboczych od dnia złożenia wniosku. Osoby składające wniosek przez Internet otrzymają stosowny komunikat jeśli karta będzie już do odbioru. Kartę odbieramy w wybranym przez siebie Punkcie Obsługi Klienta ZTM.
-
Co się stanie jeśli nie odbiorę karty w terminie? +
Wyrobione karty będą czekać przez 12 miesięcy (od momentu złożenia wniosku) w Punkcie Obsługi Klienta ZTM wskazanym we wniosku o wydanie karty PEKA.
-
Czy kartę muszę odebrać osobiście? +
Kartę może odebrać Wnioskodawca osobiście lub osoba trzecia po przedstawieniu upoważnienia zawierającego imię i nazwisko, nr PESEL, datę urodzenia oraz podpis Wnioskodawcy, imię i nazwisko osoby upoważnionej do odbioru karty po okazaniu dokumentu tożsamości.
-
Ile kosztuje wyrobienie karty PEKA? +
Wydanie pierwszej karty jest bezpłatne.
W przypadku jej utraty, w celu otrzymania kolejnej karty trzeba będzie zapłacić opłatę manipulacyjną za pierwszy i każdy kolejny duplikat w wysokości 21 zł. -
Co należy zrobić w momencie utraty lub zniszczenia karty? +
W celu wyrobienia duplikatu trzeba zgłosić się do jednego z Punktów Obsługi Klienta ZTM, aby zastrzec utraconą lub zniszczoną kartę PEKA i złożyć wniosek o wydanie duplikatu. Należy pamiętać żeby posiadać przy sobie zdjęcie. Wniosek o duplikat karty PEKA można złożyć również przez Internet pamiętając by zaznaczyć ten sam POK odbioru karty, w którym zostanie złożony wniosek o wydanie wtórnika biletu.
W przypadku uruchomienia aplikacji bankowej kartę należy zastrzec również w banku.
-
Jak zalogować się na swoje konto w przypadku złożenia wniosku papierowego? +
W sytuacji kiedy złożyliśmy wniosek papierowy o wydanie karty możemy utworzyć swoje konto na stronie www.peka.poznan.pl, które posłuży nam np. do kupna biletu przez Internet w następujący sposób:
1. jeśli we wniosku papierowym podaliśmy swój adres email to przy pierwszym logowaniu podajemy ten adres email, a jako hasło wpisujemy numer PESEL,
2. jeśli we wniosku papierowym nie podaliśmy swojego adresu email to przy pierwszym logowaniu podajemy numer UID karty (znajduje się on rewersie karty), a jako hasło wpisujemy numer PESEL.
System każdorazowo prz pierwszym logowaniu poprosi nas o zmianę hasła.
Bilety w publicznym transporcie
-
Jakie bilety okresowe mogę kupić na kartę PEKA? +
Można kupować bilety okresowe (sieciowe i na trasę) na dowolnie zdefiniowaną liczbę dni licząc od 14 dni do 366 (do 90 dni w przypadku biletów na trasę). Cena za kolejne dni jest zróżnicowana i jest ona niższa jeśli kupujemy bilet na większą liczbę dni. Dłuższy okres ponad 14 dni dopasujemy do własnych potrzeb–co do dnia. Kupując bilety należy zachować ciągłość tzn. w planowaniu okresu jego ważności nie można zrobić przerw.
Na kartę PEKA będzie można załadować dowolny bilet sieciowy na strefy A ,B, C, D, A+B, B+C, C+D, A+B+C, B+C+D lub A+B+C+D oraz trasowany na 6 na strefę A+B+C+D.
-
Co to jest Bilet Metropolitalny? +
Bilet Metropolitalny (w skrócie BM) to atrakcyjny cenowo bilet specjalny, który jest dostępny dla posiadaczy imiennej karty PEKA. BM na 30 dni na strefę A (miasto Poznań) kosztuje 119,00 zł, podczas gdy normalna cena sieciowego biletu okresowego na 30 dni na strefę A wynosi 149,00 zł. Do nabycia Biletu Metropolitalnego uprawnione są osoby zamieszkałe na terenie Miasta Poznania lub jednej z 19 gminy objętych porozumieniem międzygminnym, które rozliczyły w roku poprzedzającym złożenie oświadczenia podatek od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym, bez względu na to czy osoby te osiągają dochód.
W celu skorzystania z tego promocyjnego biletu należy:
- złożyć Oświadczenie posiadacza karty PEKA dot. miejsca rozliczania podatku dochodowego w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM,
- przedłożyć pierwszą stronę kopii zeznania podatkowego lub kopię poświadczenia odbioru zeznania podatkowego złożonego drogą elektroniczną (UPO) lub zaświadczenie wydane przez naczelnika danego urzędu skarbowego lub decyzję wydaną przez naczelnika danego urzędu skarbowego.
Uprawnienie zostanie zapisane na indywidualnym koncie użytkownika w systemie PEKA oraz na imiennej karcie PEKA.
Poprzez udostępnienie do wglądu jednego z powyższych dokumentów, klient potwierdzi fakt rozliczenia podatku dochodowego w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym za ostatni zakończony rok podatkowy przed złożeniem tego oświadczenia.
W przypadku klienta, który nie osiągnął dochodu lub nie był obowiązany do złożenia zeznania podatkowego, dokumentem potwierdzającym rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych w danym urzędzie skarbowym jest zaświadczenie wydane przez naczelnika tego urzędu wskazujące, iż był on organem właściwym miejscowo w sprawie opodatkowania tego pasażera podatkiem dochodowym od osób fizycznych za ostatni zakończony rok podatkowy.
Bilet Metropolitalny występuje również jako Bilet Metropolitalny z ulgą (w skrócie BM z ulgą) do którego uprawnione są:
- dzieci uczące się do ukończenia 23. roku życia, zamieszkałe na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym, jeżeli ich rodzice/opiekunowie albo rodzic/opiekun, który je samotnie wychowuje, zamieszkują/e na terenie Miasta Poznania lub gminy, znajdującej się na obszarze powiatu poznańskiego, objętej porozumieniem międzygminnym i rozliczają/a podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym, bez względu na to, czy osoby te osiągają dochód,- osoby do ukończenia 18. roku życia, nieposiadające żadnego z rodziców, ani opiekuna prawnego, jeżeli zamieszkują na terenie Miasta lub gminy, znajdującej się na obszarze powiatu poznańskiego, objętej porozumieniem międzygminnym,
- studenci uczelni z siedzibą na terenie Miasta Poznania lub miejscowości objętych porozumieniem międzygminny
- emeryci i renciści, którzy rozliczają podatek od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym, bez względu na to czy osoby te osiągają dochód,
- osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny, które rozliczają podatek od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym, bez względu na to czy osoby te osiągają dochód,
- doktoranci z uczelni albo jednostek naukowych z siedzibą na terenie Poznania lub miejscowości objętych porozumieniami międzygminnymi, którzy rozliczają podatek od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym, bez względu na to czy osoby te osiągają dochód,
- osoby niepełnosprawne, które rozliczają podatek od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym, bez względu na to czy osoby te osiągają dochód,
- kombatanci i osoby represjonowane, które rozliczają podatek od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym, bez względu na to czy osoby te osiągają dochód.
Procedura uzyskania BM z ulgą jest identyczna, jak w przypadku Biletu Metropolitalnego.
Dodatkowym zobowiązaniem jest konieczność okazania lub dostarczenia oryginału (lub kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem) dokumentu uprawniającego do ulgi np. student powinien okazać ważną legitymację studencką w celu zapisania ulgi na karcie PEKA (lub Elektronicznej Legitymacji Studenckiej aktywowanej w systemie PEKA)
Jeśli uprawnienie do Biletu Metropolitalnego z Ulgą dotyczy dzieci uczących się, poza okazaniem dokumentu uprawniającego do ulgi ich dane rodzic/opiekun wpisuje
na oświadczeniu posiadacza karty PEKA dot. miejsca rozliczania podatku dochodowego.W przypadku utraty lub zmiany uprawnień do przejazdów ulgowych pasażer zobowiązany jest do niezwłocznej aktualizacji danych w przedmiocie przysługujących mu uprawnień lub ich braku w POK ZTM.
-
Czy nadal w transporcie publicznym mogę używać mojej ELS? +
Poniżej lista uczelni wyższych, których słuchacze mają możliwość adaptacji swojej Elektronicznej Legitymacji Studenckiej do systemu PEKA:
1. Akademia Muzyczna w Poznaniu
2. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
3. Collegium Da Vinci w Poznaniu
4. Europejska Wyższa Szkoła Biznesu w Poznaniu
5. Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium w Gnieźnie
6. Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk
7. Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk
8. Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytutu Badawczy
9. Instytut Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk
10. Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk
11. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie
12. Politechnika Poznańska
13. SWPS Uniwersytet Humanistocznospołeczny
14. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
15. Uniwersytet im Adama Mickiewicza w Poznaniu
16. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
17. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
18. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
19. Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
20. Wyższa Szkoła Języków Obcych w Poznaniu
21. Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji w Poznaniu
22. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
23. Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu
24. Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
Pozostali studenci aby korzystać z transportu publicznego muszą wyrobić sobie kartę PEKA. Na stronach Międzyuczelnianego Centrum Personalizacji Kart Studenckich można sprawdzić czy dana legitymacja może zostać zaadoptowana do systemu PEKA.
-
Czy mogę korzystać z przejazdów jednorazowych ulgowych? +
Żeby korzystać z ulgowych przejazdów z konta tPortmonetki na imiennej karcie PEKA, należy mieć zapisaną na niej informację o przysługującej uldze. Można to zrobić w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM. W momencie odbioru karty należy przedstawić dokumenty uprawniające do ulgi i informacja to zostanie zapisana na karcie. Korzystając z przejazdów jednorazowych i przykładając kartę przy wejściu i wyjsciu z pojazdu pobierana będzie opłata według taryfy ulgowej.
-
Czy kartę z biletem okresowym muszę zbliżać do czytnika? +
Dla posiadaczy biletów okresowych sieciowych lub na trasę nie ma obowiązku zbliżania karty do czytnika przy wejściu i wyjściu z pojazdu.
-
Jak uzyskać wtórnik biletu elektronicznego w przypadku utraty karty? +
W przypadku zgłoszenia utraty lub uszkodzenia karty PEKA, na której był zapisany ważny bilet okresowy, Użytkownik ma prawo otrzymać w jednym z Punktów Obsługi Klienta w Poznaniu, bilet zastępczy ważny nie dłużej niż 14 dni od daty zgłoszenia lub do końca terminu ważności odtwarzanego biletu, jeśli termin ważności odtwarzanego biletu był krótszy.
Warunkiem otrzymania biletu zastępczego jest złożenie wniosku o zastrzeżenie utraconego nośnika oraz wykazanie swojej tożsamości poprzez: okazanie dokumentu tożsamości, a w przypadku braku lub utraty dokumentów tożsamości okazanie dokumentu potwierdzającego utratę dokumentów, a w przypadku braku takich dokumentów poprzez sporządzenie oświadczenia potwierdzającego dane Użytkownika z potwierdzeniem tożsamości przez osobę trzecią na podstawie jej dokumentu tożsamości.
-
Jak zapłacę za przejazdy jednorazowe przy użyciu tPortmonetki? +
Za przejazdy jednorazowe można zapłacić w następujący sposób:
1. wnosząc opłaty kartą PEKA z konta tPortmonetki po uprzednim jej załadowaniu w Punkcie Obsługi Klienta ZTM, Punkcie Sprzedaży Biletów, nowym biletomacie stacjonarnym oraz przez Internet. Opłata, którą będziemy ponosić zależna będzie od liczby przejechanych przystanków. Cena za przystanki jest malejąca - im dalsza podróż tym niższa stawka za jeden przystanek aż do 10 przystanku od którego cena za każdy kolejny przystanek nie zmienia się.2. kupując bilety jednorazowe w biletomatch moblinych lub bilety dostępne przez telefon komórkowy oraz u kierowcy na liniach podmiejskich w poniższych opcjach:
- do 15 minut
- do 45 minut,
- do 90 minut,- bilet 24-godzinny na strefę A - bilet 24-godzinny na strefę A+B+C+D
- bilet 7-dniowy na strefę A - bilet 7-dniowy na strefę A+B+C+D
-
Czy kartę z tPortmonetką muszę zbliżać do czytnika? +
W przypadku korzystania z przejazdów jednorazowych istnieje konieczność zbliżania karty do czytnika przy wejściu do pojazdu i wyjściu z pojazdu w celu opłacenia za faktycznie przejechaną liczbę przystanków. W przypadku nie odbicia karty na wyjściu naliczona zostanie opłata do końca danej trasy.
-
W jaki sposób są naliczane opłaty na tPortmonetce? +
Opłaty za przejazdy jednorazowe z wykorzystaniem tPortmonetki naliczane są w następujący sposób:
1.WEJŚCIE
- przy wejściu do pojazdu i przyłożeniu karty do czytnika system rejestruje przystanek na którym wsiedliśmy;
- sprawdza stan posiadanych środków na tPortmonetce;
- nalicza opłatę za liczbę przystanków od tego na którym wsiedliśmy do ostatniego na trasie pojazdu, którym jedziemy;
- jeśli środków mamy zbyt mało system zdebetuje nam kwotę do końca trasy danego pojazdu.
2. WYJŚCIE
- przy wyjściu z pojazdu i przyłożeniu karty do czytnika system rejestruje przystanek na którym wysiadamy;
- pokazuje na czytniku kwotę środków jakie zostały pobrane do opłacenia naszego przejazdu oraz pokazuje jaka kwota została zwrócona na kartę jeśli nasza podróż była krótsza niż do końca trasy danego pojazdu. -
Czy korzystając z przejazdów opłacanych przy użyciu tPortmonetki mogę się przesiadać? +
W czasie jednej podróży można się przesiadać dowolną ilość razy jednakże system potraktuje nasze przejazdy jako jedną podróż i będzie kontynuował naliczanie opłat jeśli przesiądziemy się maksymalnie do 3 razy w trakcie jednej podróży. Maksymalny czas na przesiadkę liczony jako czas w którym pasażer może kontynuować podróż opłaconą z tPortmonetki w kolejnym pojeździe wynosi 20 min. Czas liczony jest pomiędzy rejestracją wyjścia z pierwszego pojazdu, a rejestracją wejścia do drugiego. Naliczanie opłat w wyżej opisany sposób dotyczy wyłącznie posiadacza imiennej karty PEKA lub jednej osoby podróżującej w oparciu o kartę PEKA na okaziciela i nie obejmuje opłat za przejazd ponoszonych na rzecz współpasażerów.
-
Co się stanie jeśli na koncie tPortmonetki mam za mało środków do opłacenia przejazdu? +
Jeżeli na koncie tPortmonetki posiadamy mniej środków niż jest potrzebne do przejechania do ostatniego przystanku na trasie pojazdu, opłata za przejazd zostanie nam zdebetowana. W momencie wsiadania do pojazdu na koncie tPortmonetki musumy posiadać środki na przejechanie pierwszego przystanku (czyli dla opłaty normalnej 72 groszy lub dla opłaty ulgowej 36 groszy). Przed rozpoczęciem przejazdu kolejnym pojazdem konto tPortmonetki musi zostać zasiolne i tym samym spłacony zostanie debet. Jeśli osoba będzie chciała jechać dalej nie uzupełniwszy środków na karcie przejazd zostanie potraktowany jako brak biletu.
-
Jak sprawdzę stan tPortmonetki? +
Stan konta tPotmonetki można sprawdzić w Internecie logując się na swoje konto, na czytniku w Punktach Obsługi Klienta ZTM oraz przede wszystkim w każdym pojeździe przewoźników wykonujących przewozy w transporcie organizowanym przez ZTM Poznań. W celu sprawdzenia stanu karty należy nacisnąć przycisk „Stan karty" oraz przyłożyć kartę do czytnika. Czynność tą można wykonać w pojeździe w każdym momencie w czasie jazdy.
Złóż wniosek!

Jeśli chcesz uzyskać imienną kartę PEKA lub dokonać adaptacji Twojej ELS do systemu PEKA wejdź na stronę i zarejestruj się.
Nie czekaj! Złóż wniosek już dzisiaj
Kontakt
Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu
ul. Matejki 59
60-770 Poznań
NIP 209-00-01-440
tel. 61 646 33 44
Godziny urzędowania
pon. - pt. 7.30 - 15.30
sob. - niedz. nieczynne
Punkty Obsługi Klienta
informacje o godzinach otwarcia tutaj
Biuro Obsługi Klienta
informacje o godzinach otwarcia tutaj
Serwis Informacji Pasażerskiej
tel. 61 646 33 44
pon. - pt. 7.30 - 20.00
Wyślij!